Таємниці одноквітки звичайної – самотньої красуні наших лісів

У глибинах тінистих лісів ховається справжній діамант української флори – одноквітка звичайна (Moneses uniflora (L.) A.Gray). Мабуть, мало кому з вас доводилось зустрічати цю квітку в природі, що немов створила цю тендітну красу саме для себе, щоб любуватись в тиші під куполом густих верховіть хвойного лісу, крізь який сонячні промені пробиваються лише тонкими золотими нитками, серед затишної прохолоди його м’яких мохових килимів. Й це темне тло ефектно підкреслює ніжність, елегантність й вишукані структури маленької квітки, вкотре нагадуючи, що природа досконала у своїх творіннях.

01

Одноквітка звичайна – представниця монотипного роду родини вересових (Ericaceae), багаторічна трав’яниста рослина з вишуканою базальною розеткою округлого шкірястого листя, над якою на надземному безлистому стеблі 5-15 см заввишки розпускається лише одна квітка, що сором’язливо схиляє голівку, мов втуплює погляд в землю, розкриваючи при цьому свої білі пелюстки якомога ширше. Такий широко розкритий віночок сягає 1,5-2 см в діаметрі та має вигляд п’ятикутної зірки.

Під білосніжною парасолькою з пелюсток ховається цікавої форми маточка з бочкоподібною зав’яззю, прямим довгим стовпчиком який увінчує 5-лопатеве рильце. Навколо зав’язі променисто розкидані дуже характерні тичинки з товстими нитками, кожна з яких закінчується кількома циліндричними пиляками з шишками.

Квітка ця не через інтровертний характер, в якому її можна запідозрити через поодиноке цвітіння в глушині лісу, весь час цвітіння смиренно дивиться на ґрунт – це її ефективна стратегія для запобігання самозапиленню. Кажуть, що вона може довго й терпляче, навіть до шести тижнів, чекати на відповідних запилювачів, розвіюючи для їх принади легкий ледь вловний солодкуватий аромат, ніжний й делікатний, як вона сама. Лиш після запилення стебло випрямляється, гордо несучи невеличку п’ятигніздну коробочку, в якій зріє крихітне насіння, та відмирає після його розсіювання. Листя ж її вічнозелене та росте цілий рік, дозволяючи рослині фотосинтезувати, коли дозволяють умови, навіть за слабкого освітлення.

Як бачите, за тендітністю одноквітки криється велика сила: вона вміє чекати й пристосовуватися, розквітаючи там, де інші б просто зникли.

Новини

Яглиця звичайна: злісний бур’ян чи цінний дар природи?

То хто ж вона ця яглиця звичайна (Aegopodium podagraria L.) – непрохана нахабна гостя, злісний бур'ян, створений природою вам дошкуляти й ускладнювати життя, а, може, в ній, як і у всякому творінні, все ж криється щось цінне й особливе?

  • Природа
  • Екологія
  • Новини

Всесвітній день охорони довкілля: подолання забруднення пластиком

5 червня світ відзначає Всесвітній день охорони довкілля (World Environment Day) – подію, що покликана привернути увагу до нагальних екологічних проблем і спонукати до дій задля збереження нашої планети. Цього року тема Дня – “Подолати забруднення пластиком” – особливо актуальна, адже пластик, що став невіднятною частиною нашого повсякденного життя, перетворився на глобальну загрозу. Проте, якщо […]

  • Новини
  • Екологія
  • Охорона

Зозульки травневі відкривають сезон цвітіння орхідей в нашому Парку

Першим сюрпризом є те, що травневі зозульки можуть з'являтися в дещо різних іпостасях, іноді дуже відмінних одна від одної: форма квітки, її забарвленість, висота росту та плямистість листя можуть сильно відрізнятися від рослини до рослини, через що ті не завжди легко розпізнаються за ключовими "ідентифікаторами".

  • Новини