5 червня світ відзначає Всесвітній день охорони довкілля (World Environment Day) – подію, що покликана привернути увагу до нагальних екологічних проблем і спонукати до дій задля збереження нашої планети. Цього року тема Дня – “Подолати забруднення пластиком” – особливо актуальна, адже пластик, що став невіднятною частиною нашого повсякденного життя, перетворився на глобальну загрозу. Проте, якщо про великі пластикові відходи ми чуємо часто, то про небезпеку мікропластику та його здатність проникати всюди варто говорити особливо.

Мікропластик – це мікроскопічні частинки пластику розміром менше ніж 5 міліметрів, які утворюються внаслідок розпаду більших пластикових виробів, а також містяться в деяких косметичних засобах, одязі та інших продуктах. Його підступність полягає в тому, що він є невидимим для неозброєного ока, але при цьому здатен проникати куди завгодно. Ці крихітні фрагменти вже знаходять у найвіддаленіших куточках Землі – від вершин гір до найглибших океанічних западин. Вони забруднюють ґрунт, воду та повітря, стаючи частиною харчових ланцюгів й організму людини зокрема.
За оцінками досліджень, кожна людина на планеті споживає понад 50000 пластикових частинок на рік, а якщо врахувати вдихання, то й значно більше. Мікропластик виявляють у легенях, крові та навіть плаценті, що викликає серйозне занепокоєння щодо його впливу на здоров’я. Поки що науковці активно досліджують довгострокові наслідки такого впливу, але вже є підстави вважати, що мікропластик може переносити шкідливі хімічні речовини та мікроорганізми, викликати запальні процеси та порушувати роботу ендокринної системи.
Подолання забруднення пластиком, а особливо мікропластиком, потребує комплексних рішень урядових, міжнародних та особистісних, адже боротьба з забрудненням пластиком – це боротьба за наше власне здоров’я та за здоров’я майбутніх поколінь.
Кожен з нас може вже сьогодні розпочати робити свої малі, але значущі, кроки на шляху зменшення кількості пластикових відходів:
відмовтеся від одноразового пластику: використовуй багаторазові сумки, контейнери, чашки, трубочки замість одноразових пластикових;
звертайте увагу на пакування продуктів, що купуєте: відмовтесь від зайвих пакувань, надавайте перевагу картонним чи іншим біорозкладним пакуванням;
зменшуйте використання пластику в побуті: відмовтесь від одноразових губок та серветок, використовуйте соду й оцет для прибирання;
сортуйте та переробляйте сміття.